Cerrahi Tedavi İçin

Ameliyat Kararını Nasıl Alırım?

Obezite cerrahisi ile ilgili merkezimize gelen her hasta, öncelikle etraflıca dinlenir ve uzun bir hikayesi alınır. Boy ve kilo ölçümü ve vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanmasından sonra şeker, tansiyon, uyku apnesi gibi yandaş hastalık durumları bir bir sorgulanır. Önceki ameliyatlar, aldığı ilaçlar, uyku apnesi için CPAP kullanım durumu öğrenilecek şekilde uzun bir hikaye alınır. Sonra da ayrıntılı bir muayene ve klinik değerlendirme süreci esastır. Sigara içimi tercihen ameliyattan 2 ay önce sonlandırılmalıdır.

Diyetisyen ve Psikolog Görüşmeleri

Tüm hastalarımız mide küçültme ameliyatı öncesinde mutlaka psikoloğumuz ve diyetisyenimiz ile görüşürler. Ameliyatı neden olacaklarını, nasıl bir ameliyat olduğunu, ameliyat sonrasında kendilerini tam olarak nelerin beklediğini, nasıl bir diyet / beslenme ve yaşam tarzı ile karşı karşıya kalacaklarını, tüm muhtemel risk ve olası yan etkileri eksiksiz anladıklarını ve ciddi bir psikiyatrik hastalık, madde bağımlılığı, intihar düşüncesi ya da  duygusal yemek yeme bozukluğu olmadığını netleştirmemiz için bu şarttır.

Ameliyat kararı almadan önce mutlaka obezitenin endokrin bir hastalığa bağlı olmadığı gösterilmelidir. Cerrahi karar sadece hastanın isteği ile değil, cerrah, anestezi uzmanı, endokrinolog, psikiyatrist ve diyetisyenden oluşan bir kurulun değerlendirme sonucuna göre alınmalıdır.